Genel

PUBG V 1.0 Güncellemesi Hakkında !

 

Biliyorsunuz ki 12 Aralık tarihinde Test serveri, 20 Aralık gününde de V 1.0 ile PUBG, tam sürüme geçti.

Bu yazımız birazcık eleştiri ve öznellik içerecek okumadan önce bilgilendirelim istedik.


Öncelikle tam sürüm gelmeden önce beklentiler ve sunulardan bahsedelim.

PUBG Corporation tam sürüm öncesi yaptığı açıklamalarda FPS artışı, oynayış iyileştirmeleri, stabilize ve bug sorunlarının çözümleri gibi, oyun performansını kötü yönde etkileyecek neredeyse herşeyi düzelteceğini belirtti.


Test serveri yayınlandığında ilk saatlerde, açıklamada belirtilen sorunlar neredeyse halledilmiş gibi görünüyordu. Fakat test serverinde uzun süre geçirince oyunun hala tam sürüme hazır olmadığını, hala stabilize sorunları yaşadığını ve beta sürümüne göre neredeyse aynı seviyede bugların olduğunu gördük.

“Test serveridir nede olsa, tam sürüm yayınlanınca burda bulunan sorunlar tam sürümde asla olmaz” dedik. Ne yazık ki oldu.

İlk olarak, 20 Aralık tarihi verilmesine rağmen tam sürüm güncellemesi 21 Aralık günü sunuldu,

Daha sonra, güncelleme geldiğinde sunucular 1-2 saatliğine çöktü

Ancak bu bilgiler sadece en basit örnekler, Hadi bide oyun içindeki sıkıntılara bakalım:

Korkulan oldu ve Test serverinde bulunan Hata ve Bugların hepsi güncelleme sonrası normal servera da geldi.

Güncelleme sonrası oluşan sorunlardan başlıcaları:

  • Lag sorunu: İnternet bağlantınız sıkıntısız olsa bile oyunda lag oluyormuş misali hareket ediyorsunuz, ileri hareket etmek istedikçe oyun sizi geriye doğru atıyor
  • Ses sorunu: Sesler kesik kesik gelmeye başladı, uzak mesafeden yapılan atış sesleri bazen kesik olarak geliyor bazen hiç gelmiyor.
  • Bug sorunu: Test serverini aratmayan mükemmel buglar tam sürümü de vurdu, duvardan geçmek, düşerek ölmek, dağların içine girmek gibi daha nice buglar tam sürümde de biz oyuncuların peşini bırakmadı.

Açık konuşmak gerekirse 20 Milyondan fazla kayıtlı, ve 1 milyon üzeri anlık online oyuncuya sahip olan bir oyundan daha fazlasını ve iyisini bekliyorduk.

Bize göre oyun Tam sürüme geçme kararını biraz tez aldı gibi,

Stabilize sorunlarını ortadan kaldırdık gibi açıklamalar yapılmış olmasına rağmen hala daha canavar gibi sistemlerde FPS Drop yaşanıyor olması, Oyunun oyuncuların ve başka firmaların gözünde kötü imaj çizebilir.

12 Aralık günü X BOX için de yayınlanan PUBG, X BOX‘ta verdiği kötü performans ve FPS’ten dolayı da çok fazla kötü eleştiri almıştı.

X BOX gibi büyük bir platforma çıkan bir oyun için kötü performans ve kötü eleştiriler almak yüz kızartıcı bir durum.(Bu durum hakkında pubg sorunları düzelteceğinin açıklamasını yapmıştı. O yazımıza gitmek için Buraya tıklayın)


Bize, sadece kötü eleştiri yaptınız, oyuna düşmansınız vs. diyebilirsiniz, Ancak yazımızın eleştiri içereceğini ilk başta belirtmiştik.

Yinede PUBG Corporation çok yeni bir şirket. Beta sürümündeki bir oyunun bu kadar patlama yapacağını onlar da tahmin etmemiş olabilir. Her şey çok hızlı geliştiğinden dolayı Tam sürümde biraz acemilik yapmış olabilirler, ancak ileride gerekli çalışmaları doğru adımları atarak yaparlarsa oyunun refaha kavuşabileceğini umuyoruz.

Eleştiri ve fikirlerinizi yorumlara bekliyoruz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: