Genel

Akademisyenlerin Sosyal Ağları: ResearchGate ve Academia.edu

Artık teknolojinin gelişmesiyle birlikte artık her türlü bilgiye çok çabuk ulaşabiliyoruz. Özellikle sosyal ağlar sayesinde bu durum daha da kolaylaşmış durumda
Fakat bu haberimizdeki konumuz başka
ResearchGate
2008 yılında bir grup bilim insanı tarafından kurulan bu site dünya çapında 11 milyondan fazla kullanıcı ile kendi türünde büyük bir ağ sitesi olduğu söyleyebiliriz.

bu ağ sitesi özellikle tıp ve biyoloji alanında oldukça yaygın olduğu söylenebilir.

Akademik bir profil oluşturup, akademik araştırmalara erişim kolaylığı sağlayan ve araştırmacılar arasındaki işbirliğine olanak sağlayan bir akademik sosyal sitesidir.
Alanınızı ilgilendiren konferans, kongrelerden haberdar olmanızı, sizinle aynı konuyu çalışan akademisyenlerle iletişim kurup çalışmalarınızı zenginleştirip, araştırma sorunlarına çözüm bulabilirsiniz.
Siteye üye olmadan facebook şifrenizle de giriş yapıp bilgi edinebilirsiniz.
ResearchGate: https://www.researchgate.net/
Academia.edu
Akademisyenler tarafından oluşturulmuş bir diğer sosyal ağ sitesi de ReseachGate formatında olan Academia.edu Akademisyenlerin araştırmalarını paylaştıkları bu site bilim insanlarının çalışmalarını güncel kılmaya yarar ve alanları ile ilgili bilgiye kolayca ulaşma imkanı sağlar.
Bu sitede gruplar kurabilirsiniz, kendi makalelerinizi yayınlayarak atıf konusunda kendinizi geliştirebilirsiniz ki bu akademisyenler için ne kadar önemli olduğunu biliyoruz.
Ayrıca tez yazan öğrencilerin makale tarama konusu oldukça sıkıntılı bu sayede konunuzla alakalı makalelere ulaşıp direkt makale yazarlarıyla bile konuşabilirsiniz.

Facebook ve twitter gibi geleneksel ağların aksine bu web sitesinin en temel amacı akademik alanlarda sosyalleşmeye, paylaşımı

Academia.edu’da dikkat çeken bir özellik de akademisyenlerin yayınlarının Scribd aracılığıyla yüklenmesidir.
Böylece dosyaları indirmeden göz atabiliyorsunuz.


Academia.edu: http://academia.edu

akademisyenlik zor meslek toz pembe gibi gözüksede bir çok şeyden feragat etmek gerekiyor yeri gelince eşten  bile çocuğunula geçireceğiniz güzel bir sabahtan bile kamptan bile…

sabır olmasa akademisyenlik bile olmaz..

İşim bitti eve gidince oturayım yok.. Sürekli okumak, araştırma yapmak, çalışmak ve makale yazmak, bildiri yapmak gerekiyor.
İşte bu sosyal sitelerin zorlu akademik yolunda  yürüyen tüm akademisyenlere katkı sağlayacağını düşünüyoruz.
bilim için bilgiye gönül vermiş tüm akademisyenlere başarılar diliyoruz…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: