Teknoloji

Türkiye’nin ve Dünya’nın İlk Yerli Robot Fabrikası Akınsoft !

Bildiğimiz gibi değişen ve gelişen bir dünyada yaşıyoruz buna ayak uydurmak her geçen gün bir hayli zorlaşıyor. Ülke olarak da artık bir takım şeylerden geri kalmamalıyız özellikle şuan bulunduğumuz teknoloji çağından çünkü ne kadar geç kalırsak ülkemizin refah seviyesi okadar geç yükselir. Bu bağlamda bir takım markalarımız var ama bu bambaşka hatta Dünya’da ilk ve tek olma özelliğine sahip Konya‘da kurulan Akınsof İnsansı Robot fabrikasıdır. Akınsoft 1995 yılında kurulan, vizyonlarıyla büyüyüp gelişerek, bugün insanlık yararına robotik teknolojiler alanında yapay zeka ve insansı robotlar üzerine çalışmalar yapan, Türkiye’de teknolojinin elçiliğini üstlenen, gerek yazılım gerekse Robotik Teknolojiler konusunda Dünya’da ülkemizin adını altın harflerle yazdırma hedefi ile üretmeye, inovasyona ve son teknoloji ile çalışan önemli bir markamız olma yolunda hızla ve kararlılıkla ilerliyor.Kurulduğu gün olan 12 Nisan 1995 yılında belirlediği vizyonlarını tek tek yerine getiren AKINSOFT, 2010 yılı vizyonları içerisinde yer alan Robotik Teknolojiler konusunda Ar-Ge çalışmalarını başlatma hedefine bir yıl önce başlayarak 2009 yılında Robotik Teknolojiler üzerindeki çalışmalara başladığını kamuoyuyla paylaştı. Tüm olumsuz görüş ve inanışlara inat yılmadan, azimle çalışmalarını yürüten AKINSOFT Robotik Departmanı İnsansı robot alanında projelerini hayata geçirmeye başladı. Ülkemizdeki teknolojinin gelişmişlik seviyesini gösteren ve arttıran bu proje kesinlikle desteklenmeli gerekirse devlet tarafından finanse edilmelidir. Bu bağlamda Akınsoft’a teşekkür ediyor ve başarılarının devamını bekliyoruz. Akınrobotics Facebook sayfasına buradan ulaşabilirsiniz. Web Sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz.


İşte Akın Robotics‘in bazı robotları:

ADA GH5:

 

ADA GH5 insan hareketlerini taklit edebilen eklem yapısına sahip kollarıyla programlanabilir birçok hareket yapabilmektedir. Verilen koreografi doğrultusunda dans etme kabiliyetine sahiptir.

ADA GH5, Broşür dağıtma, garsonluk hizmetleri (mutfaktan servis alma, masaya servis verme), ürün tanıtımı (marketlerde yiyecek stantlarında ürün servisi yaparak tanıtım), internet üzerinden sorulan sorulara anında yanıt sunabilme, 10 kg ağırlığa kadar eşya taşıyabilme, aktif bilgisayar ve internet kullanımı, hastanelerde hasta bakıcı olarak su ve yemek servisi yapabilme, ilaç zamanlaması yapıp hastaya ilacını götürme görevlerini yerine getirmektedir. ADA GH5’in önünde bulunan ekran sayesinde fiziksel engelli kişiler ya da hastalar için aktif şekilde bilgisayar ve internet kullanma olanağı sağlayıp hastaya arkadaşlık etme imkanını da gerçekleştirmektedir.

Hizmet sektöründe kullanılacak olan ADA GH5; Havaalanlarında, otogarlarda, otellerde, alışveriş merkezlerinde, mağazalarda, marketlerde, restoran ve kafelerde, fuarlarda, konserlerde, açılış, kutlama gibi organizasyonlarda, eğitim kurumlarında, hastanelerde görevlendirilebilir.

AKINCI-1

Türkiye’nin yürüyebilen, konuşabilen, sorulan sorulara cevap verebilen, matematiksel işlemleri kolayca yapabilen, görüntü takibi yapabilen ve verilen komutları eksiksiz yerine getirebilen, ilk İnsansı Robotu olma özelliğini taşıyor.

AKINCI-2

AKINCI-2 (Türk Robotu) ise; AKINCI-1’in gerçekleştirdiği özelliklerin yanı sıra, ayakları üzerinde durabiliyor, yürüyebiliyor, odaklama yaparak birden fazla nesneyi tanımlayabiliyor, dışarıdan aldığı fiziksel etkilere karşı dengesini koruyabiliyor, bulunduğu ortamı 3 boyutlu olarak algılayabiliyor, yakınında bulunan kişilere doğru odaklanabiliyor, ellerini kullanarak cisimleri tutup kavrayabiliyor, kendisinden araştırması istenen şeyleri interneti kullanarak ansiklopedik veri bankalarından tarayabiliyor ve anlatabiliyor, ses işleme ve kablosuz ağ aracılığıyla kontrol edilebiliyor ve durumu izlenebiliyor.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: