GenelTeknoloji

NASA süpersonik jetin şok dalgalarını görüntüledi

NASA, süpersonik jetini test etmeye başladığında , sadece bu konuda hakkında bir şey duymazsınız .

deneylerden de güzel görüntüler görürsünüz.

Nasa yakın tarihte geliştirdiği görüntüleme tekniğini kanıtlayan  bir dizi uçuş testini tamamladı .

Federal Havacılık İdaresi, süpersonik uçuşlara kısıtlamalar getirdi, zira insanlar yeryüzünde çok gürültülü patlamalar duyunca korku içine giriyorlar.

2016’da NASA, QueSST (Sessiz Süpersonik Ulaşım) programı altında Lockheed Martin ile sessiz bir süpersonik jet tasarımı geliştirmeye başladı .

Ajans, bu tasarımın LBFD jetiyle hayata geçirilmesi için bir müteahhit ile birlikte çalışacak ve 2022 yılına kadar neler yapabileceğini göstermeye başlamaya çalışıyor.

Fakat bugünkü uçuş sürelerini yarıya indiren uçak üretmek için bu teknolojiyi herkesin kullanımına sunmak için önce, bilim adamları aslında tasarlanmış olanı en iyi şekilde doğrulamak zorundalarBu nedenle, ajans hava akışı ve şok dalgaları gibi görünmez olan unsurları görselleştirmek için kullanılan “schlieren görüntüleme” yöntemini geliştiriyor.

NASA’nın tekniği, Celestial Objects veya BOSCO’yu kullanarak Background Oriented Schlieren olarak adlandırılır.

Tam boy bir teleskop ve özel hidrojen alfa filtreli kameralar kullanarak, bir uçak arka planda güneşle uçtuğu için şok dalga görüntülerini yakalar.

Teknikten görüntüler:

Yukarıdaki fotoğraf, NASA’nın ABD Hava Kuvvetleri Test Pilot Okulu T-38 uçağının kameralarla güneş arasında 10.000 fit yükseklikte süpersonik hızlarla dolaştığı son test hızı anında yakalandı.

NASA ilk olarak tekniği 2016’da test ettiğinde, uçaklar 40.000 fit yükseklikte uçuyordu ve çapı 300 feet olan bir alanı dolaştı.

Daha yeni testler için, NASA’nın kullandığı daha küçük ekipman, uçak yalnızca 100 ayak çapında bir alana doğru hareket ederken görüntü yakalamak zorundaydı.

kilitlenici sistemin, yalnızca şok dalgalarını yakalamak için küçük bir fırsat penceresi vardır.

NASA tekniğinin çalışacağını yukarıdaki resimde kanıtlamış gibi gözüküyor.

peki siz bu konu hakkında ne düşünüyorsunuz ?

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: