Genel

Evde yalnız kaldığımızda garip sesler duyuyoruz ve evimiz neden bu kadar ürpertici görünüyor?

 

Bir hayalet gördüğünü ve sana saldıracağını hiç düşündün mü?

Rüzgârda perdelerin hışırtısında başka bir şeymiydi bu?

Değerli okurlar bunların Tamamıyla gerçek dışı olduğunu biliyoruz, fakat korkuyu durdurmak için yapabileceğimiz şeyler neden bu kadar az bu Duygu nereden geliyor? 


Bu korkuyu durdurmak için yapabileceğimiz şeyler var
Soğuk ve nemli bir gece. Binanın çevresinde rüzgâr sesi duyabiliyorsunuz, camınızı döven kalın ve ağır yağmur damlalarını duyuyorsunuz. Evin içi gayet sıcak, Titreyen mumlar yumuşak ve rahat bir ışık yayar. Haber, başlıkları düşük mırıltılarla ön plana çıkardığından renkli görüntüler televizyon ekranında parlarken Çayınızı yudumluyorsunuz, gözleriniz ekranda sabit. Aniden etrafta dolaşan bir şey gördüğünüzü hissediyorsunuz evi dolaşıyorsunuz. Gözünüzün köşesinden hareket eden bir şey gördünüz gibi Ama orada kimse yok Bu nasıl olabilir? Sonuçta, yalnızsınız.

Bu, hepimize en az bir kez olan bir korkudur. Peki neden böyle oluyor? Orada biri mi var? Veya aklımızda oyun noktaları mı var? Paranormaloloji bilimsel çalışması olan parapsikoloji, bu soruları inceler ve bunlara psikolojik ve nevro-bilimsel temelde cevap vermeye çalışır.

Paranormal inceleme:

Parapsikoloji, adli ve araştırmacı psikoloji alanlarında uzmanlaşmış İngiltere’deki Buckinghamshire New University’de Psikoloji Bölümü Başkanı Dr. Ciaran O’Keeffenin “Parapsikologlar üç farklı araştırma alanına dahil oluyor”

Birincisi, ekstra duyusal algı  telepati, ön tanıma ve göz gezdirme gibi yetenekleri kapsar 

İkincisi bir nesneye zihnin hareketi ile oynatmak örneğin kaşığı dokundurmadan bükmek 

Üçüncü ölüm sonrası iletişim, bazen ‘hayatta kalma’ olarak adlandırılıyor. 

İşte tam Burada parapsikologlar, ölüm deneyimlerini, polterjestleri ve medyumluk, ölü ve canlı ruhlar arasındaki iletişimi araştırıyor. 

Hayaletler her şeyden önce hayal gücünden gelir bu gerçektir ve kanıtlanmıştır

Parapsikoloji aynı zamanda çevrenizdeki görüşünüzde gördüğünüz varlığın açıklanamayan hareketi için bir yanıta da sahiptir. Birkaç açıklama olmasına rağmen, nörobilimsel olan muhtemelen en ürkütücü olanıdır çevresel görüşümüz, merkezi görme alanımızdaki koni hücrelerinden daha düşük bir çözünürlüğe sahip olan, sözde retinal çubuk hücreler tarafından üretilmektedir.

Hareket ışığı:

 Gözümüzün köşesinden bir hareket gördüğümüzü düşünürsek, genellikle kalitesiz, detaylı olmayan şekiller ve siyah veya beyaz olur. Çubuklarımızın renk görmemesi sonucunda aslında bu sorun ortaya çıkıyor. “Bu asıl anlamıyla ifade edersek, o zaman beynimiz boşlukları doldurduğunu gösterir

 görsel ikame olarak adlandırılan bir şey var ki en etkili bir şekilde beyinimizin gördüğümüz bir şey için rasyonel bir açıklama yapmaya çalışmasını yada Bu rasyonel açıklama ile bir hayalet olduğu açıklaması olduğunu kabul görebiliriz.

Sebep ne olursa olsun, bir kişinin korku dolu sözlerle anlattığı ve sizin inandığınız o odaya girmek üzere hareket ettiğiniz an, vücudunuzu yüksek uyarıya zorluyorsunuz Ağır nefes alıyorsunuz, kalbiniz kaburgalarına karşı sert bir şekilde dayanıyor o anda elinizdeki çay bardağının titremesini ve çayın halini hatta camın bile titrediğini görebilirsini Bazı insanlar bu türden tecrübelerden nefret ederken Bazı insanlar korkuları hissetmekten hoşlanıyorlar
Perili evler olduğunu düşündüğümüz yerler bize korku hissi verir 

 perili evler konusundayken, biraz konuşalım. Karanlık ve terk edilmiş binalar ve yerler, onlarca yıldır korku filmleri ve suç romanları için bir yakıt olmuştur. Bir yandan bizi büyülüyorlar, öte yandan da korkutuyorlar

Bazı psikologlar bunun bizi tehlike altına sokacak veya bizi savunmasız hale getirecek durum ve yerlerden kaçınmamızı sağlayan evrimsel bir özellik olduğunu söylüyorlar. Sonuçta, koridorun altındaki gölgelerde birileri ya da başka bir şey gizlenmiş olabilir. döşeme tahtalarının neredeyse duyulamayan bir gıcırtısı ve yırtık bir perdenin çarpma sesi Vücudumuzun, önemli bir anı dövüşmemize veya kaçmamıza olanak tanıyarak, uyarılma ve dikkat seviyesinde tepki verir.

Bu korkuların bilinmeyeni yapmak için  hayal gücümüzü rahat bırakmayarak kullandığını düşünmek hoşuma gitmiyor. Karanlık ve sakin bir yerde, en dehşet verici ve tuhaf şeytan bize gizlice atılmaya hazır şekilde gizlenmiş olabilir Veya en azından bizim hayal gücümüz bunun olacağına inanmamızı sağlıyor

Bir varlık hissi:

Hayal gücümüz, aynı zamanda ‘varlık hissi’ konusunda da büyük rol oynamaktadır. Birisinin bir varlığı hissetmesinin çeşitli nedenleri olabilir; ancak bu  psikolojik ve çevresel faktörlerin başlıca nedenleri olduğu düşünülmektedir.

Anlatımın ve ya hikâyenin gücü birinin bir varlığı hissetmesi için yeterlidir. bu yüzden, birine  bu yerin perili olduğunu söyleyerek bu kişinin doğal geçirimlerini mükemmel bir şekilde yanlış yorumlatılması  ve o kişinin psikolojisinin bozulması için yeterlidir. “Hayal gücü ve hayaletlerle ya da paranormal bir inançla birlikte  bir öneri, aslında hiçbir şey olmadığında bir şeyin varlığını hissettiren güçlü kombinasyondur.”

Yorumlardan bize yeni yazımızı  nasıl bulduğunuzu ve eleştirilerinizi yazmayı unutmayın.

Teknojistan ailesi…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: