Teknoloji

Ekran üzerinde Parmak izi Sensörüne sahip İlk Telefon Vivo’dan geliyor !

 

Bu haftanın başlarında, dikkat çeken ve popüler haberler arasında geçen ”Ekran üzerinde Parmak izi Sensörü” ile Synaptics;

Parmak izi sensörlerini görüntülere yerleştirme sorununu çözmüş vaziyette. Artık neredeyse tüm detayları ile tamamlanmış olan proje,  “Beşinci” bir akıllı telefon üreticisi için seri ürettiğini açıkladı. Bu satıcı firmanın Vivo olduğunu biliyoruz.

Forbers‘ın bir yazısında, Analist Patrick Moorhead‘ın Bir ön üretim için Vivo ile anlaşmalarını detaylandırdı.


Synaptics, Ekran Parmak izi Sensörünün, Apple Face ID‘den 3 yüz tanımaya eş değer ve 2 Kat daha hızlı olduğunu iddia ediyor. Ancak Moorhead sensör için ”Hızlı ve Basit” terimlerini kullanmayı yeğliyor, sistemin farklı mekanizmalar üzerinde kullanıldığında performansının ölçülmesi zor olduğunda bu terimi kullanmak daha mantıklı gibi geliyor. 


Vivo‘nun Synaptics ile işbirliğine karar vermesi her ne kadar iyi ve işe yarıyor olsa da, olayın perde arkasında Qualcomm‘a bir darbe yapmak veya iğnelemek olabilir. Hatırlayacak olursak bu yılın başlarında Vivo, Qualcomm destekli Ekran Parmak izi Sensörü için prototip sunmuştu, ancak dikkat çekici derecede yavaş olduğu için bu çalışmalar sona erdirildi.

Böylesine dev bir proje için Samsung, Apple gibi büyük markaları düşündüğümüzde Vivo’nun pek akla geleceğini sanmazdık ancak her ne kadar bu markaların altında olsa da Vivo dünyanın en büyük telefon markaları arasında yer almaktadır.

Bunu IDC(International Data Corporation)‘nin 2015 yılındaki verilerinde görebiliriz. Bu raporlara göre 2015 yılının ilk çeyreğinde Vivo 5. sırada yer almaktaydı, 2. çeyrekte her ne kadar 6. sıraya gerilediği söylense de  BBK Electronics‘in verileri, 4. sırada bulunan OPPO ile birebir yarıştıklarını gösteriyor.


Sizce Ekran Parmak izi Sensörü nasıl bir proje? Yorumlarda bize fikirlerinizi ve eleştirilerinizi belirtin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: