Teknoloji

WhatsApp’a Hint bir Avukat tarafından Dava !

 

 

Son zamanlarda büyük firmalara ve uygulamalara açılan davalar sıklaşmışken şimdide WhatsApp‘a açılan dava gündemimizde.Ancak bu dava diğerlerine göre daha garip çünkü bu bir “Emoji” davası.


Hint avukat, WhatsApp emojileri arasında yer alan “orta parmak” emojisinden memnun olmadığını ve 15 gün içerisinde WhatsApp‘tan kaldırılmasını talep etti.

Bu eleştiri, WhatsApp’a Hindistan’dan ilk kez gelmiyor, daha önce mesajlaşma platformunda “sakıncalı içerikler”in yayılmasını engelleme hakkında bir şeyler yapılması gerektiği için de birçok eleştiri yapılmıştı.

Hindistan‘daki şehir mahkemelerinde çalışan avukat Gurmeet Singh:

Bunlar “orta parmağın gösterilmesi sadece saldırgan olmakla kalmayıp, çok savaşan, istilacı, müstehcen, ahmakça bir jest. Ülkede böyle jestler kadınlara yaptırmak yasaktır.”

“Uygulamanızda orta parmaklı emoji’yi kullanmayı teklif ederek, WhatsApp doğrudan rahatsız edici, ahmakça davranan, müstehcen bir hareket gösteriyor” diye ekledi.

Bu sözlerde bulunarak bu emoji hakkında davasının arkasında olduğunu ve sonuna kadar sürdüreceğini belirtti.


İki taraf için ne tür gelişmeler olduğu hakkında bilgimiz yok ancak kısa süre içerisinde ya davanın geri çekildiğini ya da WhatsApp‘tan orta parmak emojisinin, en azından Hindistan için kalktığını göreceğiz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: