inceleme

Windows 10 17063 hakkında Bilmeniz gereken her şey

İşte Windows 10 için en son Redstone 4 önizlemesinde yer alan tüm değişiklikleri ve Microsoft’un bahsetmediği iyileştirmeleri yakından inceleyelim.

Microsoft, Fast ring’e kayıtlı PC’ler ve Ahead Atı Geç seçeneğini kullananlar için Windows 10 build 17063’ü yayınladı. Bu yeni güncelleme, belki de şirketin şimdiye kadar elde ettiği en büyük test yapısı ve kullanıcıların bir sonraki büyük özellik güncellemesinde 2018’de görmesi beklenen yeni özellikler ve iyileştirmeler seti sunuyor.

Windows 10 build 17063, uzun zamandır beklenen Zaman Çizgisi özelliğini ve son zamanlarda duyurulan Sets özelliği ile uygulamaları ve web sayfalarını sekmelere gruplamanıza izin veren kapsamlı bir güncelleme . Buna ek olarak Microsoft, Cortana, Microsoft Edge, Ayarlar uygulaması, İnsanlar, Windows Defender ve Linux için Windows Subsystem’e de bir ton değişiklik ekliyor.

En son yapılanma işleminin yanısıra, Windows 10 build 17046 ve 17040 build de dahil olmak üzere daha küçük değişikliklere de göz atacağız.

Windows 10 yapı 17063

başlangıç

Windows 10, Başlat menüsündeki “Tüm app” listesinde uygulamaları bulmayı kolaylaştırır. Yapı 17063’te sırasıyla Çince (Basitleştirilmiş) ve Japonca için “Tüm uygulamalar” listesindeki grupların sayısı 29 ve 36’ya düşürüldü.Ayrıca, 17046 numaralı yapı ile başlayarak, bir Microsoft Mağaza uygulamasını sağ tıklatmak, belirli bir uygulamanın Gelişmiş seçenek ayarları sayfasına bir bağlantı içerecektir .

Cortana

Microsoft’un dijital asistanı birkaç önemli gelişme elde ediyor. Cortana , bu yeni uçuşta, deneyimi yeniden canlandırmayı ve kullanmayı kolaylaştırmayı amaçlayan yeni yeniden dizayn edilmiş bir Notebook ile başlıyor.

Yeni deneyim, kolay navigasyon ve kart tabanlı öğeler için sekmeli bir arayüz kullanıyor. Organizatör size listeleri ve hatırlatmaları erişebileceğiniz sekmesi yeni eviniz ve sonra ihtiyaçlarınıza göre Cortana çeşitli yönlerini yapılandırmanızı sağlar yönetme Becerileri sekmesi var.

Yeni arayüzde, hesap bilgilerinizin, hesap bilgilerinizi yönetmek için sağdaki bir düğme ile Defter’in bir başlığı görüneceğini farkedeceksiniz. Ayrıca, sol ray, Cortana’da oturum açmak ve oturum açmak için hesap giriş noktanızı da içeriyor.

Windows 10 build 17063 ile başlayarak, Listeler ve Koleksiyonlar, öneri ve liste oluşturma işlemlerini iyileştirmek için tek bir deneyimle birleşti. (Şu anda yalnızca İngilizce (ABD) mevcuttur.)

Cortana artık Spotify ile doğal dil sesli etkileşimini desteklemektedir ve yardımcısı, Zaman Çizelgesi’ni kullanmaya devam edebileceğiniz etkinlikler önerileri sunacaktır.

Görev Çubuğu

Görev çubuğu önemli bir revizyona girmiyor, fakat şimdi Fluent Design sisteminin bir parçası olan Akrilik malzeme kullanıyor.

Ek olarak, Saat ve Takvim, Ses, Girdi, Paylaş ve Kişilerim de varsayılan olarak Akrilik materyali etkinleştirmişlerdir.

Bildirim alanında, Windows Update simgesi, dikkatini gerektiren uyarıları veya uyarıları gösterir.

Simgeyi sağ tıklattığınızda, Ayarlar uygulamasında Windows Update’i yeniden başlatma, zamanlama veya açma da dahil olmak üzere eylemler hakkında seçenekler bulunur.

Ayrıca, hızlı tarama, tanım güncelleme, bildirimleri değiştirme ve Windows Defender Security Center kontrol panelini başlatma seçenekleri de dahil olmak üzere bazı yeni seçeneklere erişmek için bildirim alanındaki Windows Defender simgesini sağ tıklatabilirsiniz.

Hareket Merkezi

Eylem Merkezi artık bildirim taslaklarını kaydedebiliyor. Örneğin, bir tost kaybolur veya metin kutusuna yazarken kazara atılır, içerik otomatik olarak kaydedilecektir.

Zaman çizelgesi

Her ne kadar Windows 10 Sonbahar Yaratıcıları Güncelleştirmesiyle birlikte gelmesi beklenirse de , Zaman Çizgisi sonunda burada.

Zaman Çizelgesi, Windows 10 ve iOS ve Android telefonları bir Microsoft hesabı ile bağlı herhangi bir cihazda 30 güne kadar etkinlik bulmanıza ve devam ettirmenize olanak tanıyan Görev Görünümü deneyiminin bir özelliğidir.

Başka bir deyişle, Zaman Çizelgesi, geçmişte çalıştığınız çalışan uygulamalar ve etkinlikler arasında geçiş yapmanıza izin veren Görev Görünümünü geliştirir.

Görev çubuğundaki yeni Görev Görüntüleme düğmesini tıklattığınızda veya Windows tuşu + Sekme klavye kısayolunu kullanarak deneyimi arttırır.

Görev Görünürlüğüne girdiğiniz zaman, en alakalı etkinliklerle birlikte zaman çizelgeniz ekranın alt kısmında günde sıralanmış olarak görünecek ve her gün iki satır etkinlik gösterecektir.

 Genellikle altı etkinliği göreceksiniz, ancak ekranınızın boyutuna bağlı olarak daha da fazlasını görebilirsiniz.

Devam etmek istediğiniz etkinlik gösterilmiyorsa, belirli bir gündeki tüm etkinlikleri saat başı düzenleyebilmek için tarih üstbilgisinin yanındaki Tümünü görüntüle düğmesini tıklayabilirsiniz .

 İstediğiniz etkinliği bulmak için ek açıklamalı kaydırma çubuğunu veya arama düğmesini de kullanabilirsiniz.

Zaman Çizelgesi’ndeki bir etkinlik, belirli bir uygulamaya veya uygulamanızdaki belirli bir noktada üzerinde çalıştığınız belirli bir içeriğin derin bağlantısını sağlar; bu da, daha sonra herhangi bir sayfada daha kısa sürede kaldığınız yerden devam etmenize olanak tanır.

Zaman Çizelgesi, Görev Görünümü’nde çalışır; bu da, çalışan uygulamalarınızı görebilmeniz anlamına gelir. Bunlar, deneyimlerin en üstünde listelenen uygulamalar.

Sanal bir masaüstü kullanıcısıysanız, bu özellik gitmeyecek. Artık sol üst köşede görünen “Yeni masaüstü” düğmesiyle sanal masaüstleri oluşturup kullanabileceksiniz.

Ayarlar uygulamasında, etkinlikleri silmek, özelliği tamamen veya her hesaba göre devre dışı bırakmak da dahil olmak üzere, Zaman Çizelgesi’nin çeşitli yönlerini yapılandırmanıza olanak tanıyan yeni bir Etkinlik geçmişi sayfası bulunur.

Setler

Yalnızca belirli sayıda İçerdekiler için kullanılabilir olmasına rağmen, Windows 10 build 17063, şu anda Set’ler olarak bilinen yeni bir özelliği tanıtmaktadır.

Sets, web tarayıcılarında olduğu gibi web sayfalarını olduğu kadar sekmeleri de gruplandırmanıza olanak tanıyan yeni bir özelliktir. Set’lerin arkasındaki fikir, ilgili tüm görevlerin (örneğin, belgeler, uygulamalar, web sayfaları) tek bir tıklama ile bağlı ve erişilebilir olmasını sağlamaktır.

 

Başlangıçta, yalnızca Microsoft Store’dan (ör. Mağaza ve Posta) uygulamalar desteklenecektir. Microsoft’un bu işlevselliği gelecekte geleneksel masaüstü ve Office uygulamalarıyla genişletmesi bekleniyor.

kişiler

Gelişmelerle birlikte, Windows 10 build 17063, bunları görev çubuğunda yeniden düzenlemek için kişileri sürükleyip bırakma özelliği de dahil olmak üzere bir dizi yeni özellik getiriyor ve kişileri listeden çıkarıp çıkartmak bile mümkün.

Güncelleme, görev çubuğuna daha fazla kişi bağlamanızı da sağlar.

 Geçmişte, deneyim üç kişiyle sınırlıydı, ancak şimdi bir ila on arasında  görünümünü kullanarak tüm kişileri göstermeyi seçebilirsiniz.

Ayrıca, bu güncelleştirmenin Deneyim arabiriminin Akıcılık Tasarım sisteminin öğeleri olan Akrilik malzeme ve Reveal vurgulamayı kullanmaya başladığını fark edeceksiniz.

Buna ek olarak, artık, bir kişinin  listesine sabitlendiğini size bildiren yeni bir animasyon göreceksiniz.

 Artık tüm kişilerinizden duygusal bildirimler alacaksınız.

Ve İnsanlar şimdi varsayılan olarak deneyime entegre olabileceğiniz uygulamaları önerecek.

Dosya Gezgini

Dosya Gezgini’ndeki sol bölme gezinme- sinde size, isteğe bağlı OneDrive Dosyalarınızın dosya ve klasörlerinin durumunu bildiren bir bulut durumu simgesi bulunmaktadır.

Bu özellik sizin için uygun değilse, bu özelliği Klasör Seçenekleri > Görünüm’de devre dışı bırakmak ve Her zaman kullanılabilirlik durumunu göster seçeneğini işaretlemek mümkündür.

Ayarlar

Yapı 17063’ten başlayarak, Windows 10, yeni bir ana sayfa, Akrilik malzeme efekti, dişli yerine bir ev şeklindeki yeni bir ev simgesi, ayarlanmış renkli başlık çubuğu artık olmayan Ayarlar uygulamasının yeniden tasarlanmış bir sürümünü sunar.

Yeni ana sayfada başlıkları sağa hizalanmış küçük simgeler içeren (Denetim Masasında bulabileceğiniz ana sayfaya benzer şekilde) bir tasarım bulunmaktadır ve her bir karonun şeklini bir kare yerine bir dikdörtgen olarak değiştirir.

Hafif temayı kullanıyorsanız, öğelerin üzerine geldiğinizde, Ayrıntılandır vurgusunun daha görünür olduğunu fark etmiş olursunuz. (Bunu OS’de de göreceksiniz.)

sistem

Açık Ayarlar > Sistem , içinde görüntüsayfasında, Gelişmiş ekran ayarları da dahil olmak üzere Ekran hakkında daha fazla bilgi için ayrıntılı yeni bir sayfaya götürür

 • Masaüstü çözünürlüğü.
 • Aktif sinyal çözünürlüğü.
 • Yenileme hızı.
 • Bit derinliği.
 • Renk biçimi.
 • Renk alanı.

Sayfada ayrıca, ekran ayarlarındaki, uzak bağlantıdaki veya rıhtımdaki / noktalamadaki değişiklikler sonucunda bulanıklaşabilecek uygulamaları düzeltmek için yeni bir seçenek de bulunmaktadır.

Genellikle oturumu kapatabilir ve bu sorunu çözmek için hesabınıza tekrar üye olabilirsiniz, ancak şimdi Windows’un uygulamaları düzeltmeye çalışmasına izin vererek bulutlu geçiş anahtarı “Uygulamaların ölçeklendirilmesini düzeltin” başlığı altında açabilirsiniz.

Uygulamalar üzerinde daha az bulanıklık görmek için.

Ayrıca geleneksel bir masaüstü (win32) uygulamasını sağ tıklayıp Özellikler’iseçebilir , “Uyumluluk” sekmesinde, genel ayarları geçersiz kılmak için Yüksek DPI ayarlarını değiştir düğmesini tıklayabilirsiniz.

Görüntü kaynağı: Microsoft

Buna ek olarak, 17040 yapılı modelinden başlayarak, Görüntü sayfası HDR monitör kullanıldığında görünecek olan SDR içeriğinin parlaklığını ayarlamak için yeni bir kaydırıcı da içerir.

Açık Ayarlar > Sistem , Depolama sayfa geçici dosyaları kaldırmak için güncelleştirilmiş arayüzü içerir.

Yerel saklama alanını tıklamak yerine Depolama alanı anlamında Şimdi Boş alan boşalt bağlantısını tıklayabilir ve sayfanın içinde, daha önemsiz dosyaları (mümkün olduğunca geçici dosyalar kadar) kaldırmanın mümkün olduğunu farkedeceksiniz Disk Temizleme’yi kullanarak kaldırma):

 • Sistem, Windows Hata Raporlama Dosyaları oluşturdu.
 • Windows Defender Antivirus.
 • Küçük resimler.
 • Geçici dosyalar.
 • Geridönüşüm kutusu.
 • Önceki Windows yükleme (ler) i.
 • Geçici internet dosyaları.
 • Aygıt sürücüsü paketleri.
 • Teslimat Optimizasyon Dosyaları.

Açık Ayarlar > Sistem , Çoklu görevsayfa şimdi deneyim içindeki önerilerini kapatmayı sağlayan bir “Timeline” bölümü dahil edildi.

Cihazlar

Açık Ayarlar > Cihazlar , Bluetooth ve diğer cihazlar sayfasında, yeni bir cihaz eklediğinizde, deneyim arkaplan şimdi kullandığınız tema rengi sürdüğünü göreceksiniz.

Açık Ayarlar > Cihazlar , Kalem ve Pencereler Mürekkep sayfası artık el yazınızı dönüştürmek için yazı Windows 10 kullanır değiştirmenizi sağlar.

Açılır menüyü kullanarak aşağıdakiler arasından seçim yapabilirsiniz:

 • Segoe UI.
 • Segoe Baskı.
 • Segoe Yazısı.

Açık Ayarlar > Cihazlar , Yazma sayfa artık donanım klavyesi öneri ilgili veya dokunmatik klavye seçeneklerini yönetmek için seçenekler içerir.

Bu uçuşta, otomatik olarak düzeltmek ve yanlış yazılmış kelimeleri vurgulamak için yalnızca iki seçeneğiniz bulunur.

Klavye önerileri, dokunmatik klavye ve diğer seçenekler artık, Ayarlar > Saat ve dil > Klavye’de , bir düzen seçerek ve Seçenekler’i tıklayarak klavye düzenine göre yapılandırılabilir .

Ağ ve İnternet

Açık Ayarlar > Ağı & Internet , içinde Ethernet ve Wi-Fi sayfaları, ağ bağdaştırıcısı özellikleri içinde sen şimdi veri kullanım ayarlarını yapılandırmak için bir “Bu ağda kontrol veri kullanımını yardımcı olacak bir veri limitini ayarla” bağlantısı göreceksiniz.

Açık Ayarlar > Ağı & Internet , içinde Veri kullanımı sayfasından veri sınırlarına ve arka plan veri kısıtlamaları yapılandırmak mümkündür.

Yeni ayarlar, hücresel bağlantının yanı sıra ölçülü bağlantılara da uygulanabilir.

Açılan menüden bağdaştırıcıyı seçmeniz ve istenilen parametreleri yapılandırmak için Sınırını ayarla düğmesini tıklamanız yeterlidir .

Veri kullanımını daha da kısıtlamanız gerekiyorsa, Mağaza uygulamalarını ve Windows 10 özelliklerini arka plan verilerini kullanarak sınırlamak için “Arka plan verileri” seçeneklerini kullanabilirsiniz.

Açık Ayarlar > Network & Internet , Hücresel sayfa öncelikli bağlantılarına olanak sağlar ve Wi-Fi yerine hücresel bağlantı kullanın veya çevrenizdeki kablosuz ağ güvenilir olmadığı zaman.

Görüntü kaynağı: Microsoft

Kişiselleştirme

Açık Ayarlar > Kişiselleştirme , vazifesayfa dahil My People yapılandırılması birkaç yeni seçenekler içerir:

 • Gösterilecek kaç kişi seçin –görev çubuğuna üçten fazla kişi bağlamanıza izin verir.
 • Kişilerim Uygulama önerileri göster – Bu deneyimle bağlanabileceğiniz diğer uygulamaları önerir.

Uygulamalar

Açık Ayarlar > Uygulamalar , Uygulamalar ve özellikler ve  takma adlar yönetme uygulaması yürütülmesi için sizi yeni bir sayfaya taşıdı.

IGelişmiş seçenekler sayfasında, artık arka planda çalışmasına kamera, mikrofon ve konumu kullanmak için izinleri dahil, bir uygulama için daha birçok seçenek özelleştirebilirsiniz.

Belirli uygulamayı cihazınızdaki varsayılan olarak ayarlamak için hızlı erişim düğmesi görürsünüz. Uygulama yanıt vermiyorsa, uygulama için çalışan tüm süreci kapatmak için yeni bir Sonlandır düğmesi bulunur.

Her zamanki gibi, uygulamayı düzgün çalışmadığında sıfırlamak ve kaldırmak, eklentileri yönetmek ve desteklenen uygulamalardaki görevleri başlatma becerisi için seçenekler edinebilirsiniz.

Açık Ayarlar > Uygulamalar , video oynatma sayfası HDR videolar için ekranı ayarlamak için bir araç ile güncellendi. Sadece tıklayın kalibre etme HDR görüntü için ekran , bağlantı videoyu tıklayın ve kalibrasyon başlar. Yine de, bu araç şu anda tam değil gibi görünüyor.

Hesaplar

Açık Ayarlar > Hesaplar , içinde Oturum açma seçenekleri sayfasında “Şifre” (Bir yerel hesap kullanıyorsanız) altında, artık kullanan bir hesaba güvenlik soruları ekleyebilirsiniz güvenlik soruları Güncelleme size sağlayacak bağlantı, şifrenizi unuttuysanız, Kilit ekranından hesabınıza tekrar erişin.

Yeni bir cihaz ayarlarken veya “Aile ve diğer kullanıcılar” ayarlar sayfasını kullanarak yeni bir yerel hesap oluşturuyorsanız, bu güvenlik sorularını sürecin bir parçası olarak dahil etmeniz istenir.

Zaman ve dil

Açık Ayarlar > Saat ve dilin , Bölge ve Dil sayfası güncellendi ve dil metni konuşmaya, konuşma tanıma ve el yazısı destekliyorsa her dil girişi belirtmek için şimdi simgeleri gösterir olmuştur. Ayrıca, yüklenen her dilde, bir dilin önceliğini hızlı bir şekilde değiştirmenize izin veren iki ok düğmesi vardır.

Bir dil ekle düğmesini tıklattığınızda, deneyimlerin ek dilleri daha verimli bir şekilde bulması ve yüklemesi için güncellendiğini fark edeceksiniz.

Açık Ayarlar > Saat ve dilin , Klavye yeni kolayca yeni klavye düzenlerini eklemenize izin verir sayfası ve bağımsız ekran dilinin değişim varsayılan klavye olduğunu.

Belirli bir düzen için dokunmatik klavye ve donanım klavyesi seçeneklerini yapılandırmanız gerekiyorsa, Seçeneklerdüğmesini tıklatıp kullanılabilir ayarları yapılandırmanız yeterlidir .

Buna ek olarak, Gelişmiş klavye ayarlarıbağlantısını tıkladığınızda, giriş yöntemlerini değiştirmek için ek seçenekler bulacaksınız. Takılı bir klavye olmadığında tablet modu kullanılmadığında dokunmatik klavyeyi etkinleştirin. Yeni bir emoji girdikten sonra emoji panelinin kapanmasını önleme seçeneği de vardır, bu nedenle birden fazla emojisine daha hızlı girebilirsiniz.

oyun

Açık Ayarlar > Oyun , Oyun Modusayfası adlı yeni bir seçenek vardır Sıfırlama Oyun Modu Ayarları cihazınız için orijinal Oyun Modu ayarlarını geri almanızı sağlar.

Erişim kolaylığı

Açık Ayarlar > Erişim Kolaylığı yapı 17040 başlayarak, yeni bir bulacağınız İmleç, işaretçi ve geribildirim dokunmatik imleç kalınlığı, işaretçi boyutunu ve rengini yeniden yerleştirir sayfası ve “Diğer seçenekler” sayfasından geribildirim ayarlarına dokunun hangi artık kullanılabilir değil.

Açık Ayarlar > Erişim kolaylığı , Anlatıcısayfa kullanma yeteneği de dahil olmak üzere birkaç değişiklik içerir Caps Lock + E deneyimi çalışırken geri bildirim göndermek için klavye kısayolu eklendi.

Ayrıca, “Anlatıcıyı başlatmaya ne zaman başlayacağınızı seçin” in altında, oturum açmadan önce geçerli Anlatıcı ayarlarını kullanmanız için bir seçenek bulacaksınız.

Açık Ayarlar > Erişim kolaylığı , Sessayfası artık bir içermektedir Değişim diğer ses ayarları açar bağlantıyı Ses Kontrol Paneli deneyim ayarları.

Cortana

Açık Ayarlar > Cortana , Bildirim sayfa etkinleştirmek veya devre dışı faaliyetlerini sürdürmek için öneri “Kaldığım yerden toplayın” yeni bir seçenek vardır.

Gizlilik

Açık Ayarlar > Gizlilik , Etkinlik geçmişiyapı 17040 ile kullanılmaya başlanan yeni bir sayfa olmakla yapı 17063 tarihinden itibaren, birçok Timeline ayarlarını yönetmek için bu sayfayı kullanabilirsiniz.

Etkinlik geçmişi ayarlarını kullanarak, hangi çalışma, okul veya Microsoft hesabının zaman çizelgenizdeki etkinlikleri gösterebileceğine karar verebilirsiniz.

Zaman çizelgesi deneyimini devre dışı bırakan etkinlik izlemeyi cihazda durdurabilir ve etkinlikleri silmek için Temizle düğmesi bile vardır .

Açık Ayarlar > Gizlilik , Kamera , Mikrofon , bilgi Hesap , İletişim , Çağrı geçmişi , e-postalar , Görevler ve Mesajlaşma sayfaları küresel bir özelliği erişmesini işletim sistemi ve uygulamalar inkar yeni bir seçenek içerecek şekilde güncellendi.

Açık Ayarlar > Gizlilik , Belgeler , Resimler ve Videolar sayfalar 17063 inşa etmek, yeni ve bunlar Windows 10 izin vermek veya reddetmek için izin ve dosyalara erişim uygulamaları.

Windows güncelleme

Açık Ayarlar > Güncelleme ve Güvenlikiçinde, Windows Update sayfasında, içeride Gelişmiş seçenekler , Windows 10 yapı 17046 başlayarak sayfa ayarlarını yeniden düzenler ve yeniden başlatma önce bir hatırlatma göstermek için bir seçenek ekler fark edeceksiniz.

Ayrıca, Yeniden başlatma seçenekleri seçeneği ayarları sayfadan kaldırılmıştır. Görünüm yüklenen güncelleme geçmişi bağlantısı artık “aktif saat değiştir” bağlantısının altında yer almaktadır. Ve Windows Update ile ilgili açıklamalar sayfadan kaldırılmıştır.

Giriş

Windows 10 build 17063, 17046 ve 17040 birçok giriş değişikliği sağlar.

Dokunmatik klavye

Windows 10 build 17046 ile başlayarak dokunmatik klavye düğmeleri artık akrilik materyalleri kullanıyor ve yine arka plandan daha hafifler.

Şimdi, bir Tamil klavyesi de var. Sinhala ve Myanmar klavyeleri, dizileri girmenin daha kapsamlı yolları için güncellendi. Amharic klavye şimdi tahminler içeren İngiliz harfleri yerine doğrudan Amharca komut dosyası ekleyecek ve kompozisyon iyileştirildi.

Windows 10 build 17063’te, dokunmatik klavye, bir tableti her iki tarafı kaparken yazımını iyileştirmek için bölünmüş bir düzen desteği içerir ve klavyeyi çağırdığında ya da işten çıkarırken animasyon gösterecektir.

Görüntü kaynağı: Microsoft

El yazısı paneli

17040’tan başlayarak tam klavyeyi kullanarak şekil yazma özelliğini kullanabilirsiniz. El yazısı paneli üzerindeki harflerin arasına boşluk eklemek için yapılan hareketi bir havuç olarak değiştirdi. Ve panel şu anda 90 derecelik bir açıyla metin yazmayı vaat ediyor.

Emoji

Windows 1000 build 17063’te, emoji paneli artık 190 dilde desteklenmekte ve bir emoji üzerinde gezinirken 152 dilde araç ipucu desteği bulunmaktadır.

Microsoft ayrıca, daha hızlı olmasını istediğiniz emoji bulmanıza yardımcı olmak için daha fazla kelime ekleyerek bazı veri güncellemelerini de sunuyor.

Gelişmiş Klavye Ayarları’nda , bir emoji seçtikten sonra panelin otomatik olarak kapatıp kapatılmayacağını seçmenizi veya yeni bir emoji girmek için onu açık bırakmanızı sağlayan yeni bir seçenek var .

Donanım klavyesi

Bu uçuş, ayrıca, donanım klavyesini kullanarak öneri göstermek için koyu temayla destek de dahil olmak üzere önerilerle ilgili birkaç yeni iyileştirme getiriyor ve önerileri, Ayarlar > İngilizce (ABD) > Seçenekler > Donanım klavyesi’nde yapılandırabilirsiniz .

Microsoft Edge

En yeni Redstone 4 önizlemesinde, Microsoft Edge , daha iyi kontrast, koyu siyahlar, metin ve simgeler sunan güncellenmiş karanlık bir temaya kavuşuyor.

Tarayıcı şimdi Fluent Design sisteminin gezinme düğmeleri, eylem düğmeleri, sekme düğmeleri ve deneyim boyunca vurgulama bölümünü vurgulamayı etkinleştirir.

Artık bir favoriyi sağ tıklatabilir ve tüm etiketleri gizlemek yerine adını göstermemeyi seçebilirsiniz.

Buna ek olarak, üzerine sağ tıklayarak ve Bar gizle seçeneğini belirleyerek favori çubuğunu gizlemek de mümkündür .

Adres çubuğunun etrafındaki simgeler artık daha küçük.

Microsoft Edge’in bu yeni sürümü aynı yerde EPUB ve PDF kitaplarına yer imi eklemek ve yönetmek için daha kolaylık sağlar.

Görüntü kaynağı: Microsoft

Hassas Dokunmatik Yüzey özellikli cihazlarda, dokunmatik ekranlı bir cihazda yaptığınız gibi web sayfaları ile etkileşim kurmak için sıkışmayla yakınlaştırma veya iki parmakla kaydırma gibi hareketleri kullanabilirsiniz.

Windows 10 için varsayılan web tarayıcısı, Hizmet Görevlileri ve Push ve Önbellek API’lerini resmi olarak destekliyor . Bunlar web sitelerinin ve hizmetlerin çevrimdışı çalışmasına, bildirim göndermelerine, tarayıcı kapalı olduğunda bile arka planda verileri yenilemelerine izin veren nispeten yeni web teknolojileri standartlarıdır.

Web Ortam Uzantıları paketi şimdi Edge ile birlikte gelir ve tarayıcı ve Windows 10’un, genellikle internette bulunan açık kaynak formatlarını (örn., OGG Vorbis ve Theora) desteklemesini sağlar.

Microsoft Edge, varsayılan olarak CSS arka plan filtresi ve Alt kaynak bütünlüğü sağlar ve Precision Touch Pad Pointer Etkinlikleri kullanır.

Ayrıca, Microsoft Edge, 17046’yı oluşturduğunuzdan, çevrimiçi formlarda adres ve diğer ilgili alanları otomatik olarak doldurabilir. Tarayıcıda kaydettiğiniz adresler cihazlar arasında senkronize olur. Ve “Gelişmiş Ayarlar” da, form girişlerini yönetmek için bir seçenek var.

Ayrıca, Okuma Görünümü’nde iken, şimdi okuduğunuz web sayfası için metin aralığını ayarlayabilirsiniz.

Windows Defender

Windows Defender Application Guard, kötü amaçlı yazılımlara ve sıfır günlük saldırılara karşı daha üst düzeyde bir koruma sağlamak için Microsoft Edge’de web sayfalarını Hyper-V teknolojisini kullanarak izole eden bir güvenlik özelliğidir. Önceden, bu özellik yalnızca Windows 10 Enterprise’da mevcuttu, ancak şimdi bir sonraki büyük güncellemede Windows 10 Pro’da kullanıma sunulması bekleniyor.

Linux için Windows Alt Sistemi (WSL)

Microsoft Windows 10’u Linux kullanıcıları için bir ev yapmaya yönelik çalışmalarına Linux için Windows Subsystem’in bazı geliştirmeleriyle devam ediyor.

Yapı 17063’ten başlayarak, Linux süreçleri konsolu kapattıktan sonra bile arka plan görevleri olarak çalışabilir.

Geçmişte, tüm WSL örneklerini yükseltilmiş ayrıcalıklarla çalıştırmayı seçtiniz ya da hepsi de serbest kalmıştı. İleri hareket ettikçe, yüksek ve isteksiz olan örnekleri karıştırmak mümkündür.

Bir diğer ilgi çekici gelişme, OpenSSH, VPN ve Enter-PSSession kullanılarak bağlandığında WSL desteğini veya diğer Windows tabanlı uzaktan erişim araçlarını içermektedir.

Linux yollarını Windows tabanlı yollara dönüştürmek için Windows 10 artık Wslpash aracını da içerir .

Diğer iyileştirmeler

Geniş kapsamlı iyileştirme listesinin yanı sıra, Windows 10 build 17063, bildirim alanında bulunan açılır kapanış tasarımıyla hizalanan Lock ekranında yeni bir Ağ okuma alanı da dahil olmak üzere daha küçük değişiklikler sunar.

Microsoft, yeni Paylaşım deneyimi, Near Share, OneDrive ve diğerleri gibi modern paylaşım araçlarının lehine HomeGroup’u kullanmaktadır.

Denetim Masası’nda “Saat, dil ve bölge” sayfasına şimdi “Saat ve Bölge” adı verilir.

Windows 10 build 17063, bant genişliği kullanımını kısıtlamak, eş alt ağ seçimini aynı alt ağ ile sınırlandırmak ve aygıtları otomatik olarak gruplara kaydetmek için “Teslimat Optimizasyon” u yönetmek için birkaç yeni ilke getirmektedir.

Bu uçuştan başlayarak, Windows 10 bellek yönetimini iyileştiren Kayıt işlemi sırasında kovan verileri depoluyor ve Kayıt Defteri’nin bellek kullanımını azaltmaya yardımcı oluyor.

Snipping aracı, bir görüntüyü Paint 3D’ye hızlı bir şekilde dışa aktarmak için yeni bir “Paint 3D’de düzenleme” düğmesi ekler.

Paint’in orijinal hali, kullanıcıların deneyiminin yakında Paint 3D ile değiştirileceğini bildiren yeni bir uyarı içeriyor.

Kamera ayarları sayfasında, Windows Fotoğraf Makinesi uygulaması şimdi fotoğraf makinenizi kullanabilen uygulamalar listesinde görünür ve uygulamaların fotoğraf makinenize erişimi inkar edilmesi, artık eski (win32) uygulamaların yanı sıra Microsoft Mağaza uygulamalarına da genişler.

Standart dokunmatik klavye düzeni Japonca, Korece, Hızlı ve Geleneksel Çince için ChangJie için kullanılabilir.

Windows 10, bir güncelleme kazanıyor Işık temasını kullanırken daha belirgin olan vurgulama efektini açığa çıkarır.

Windows 10 build 17063 şüphesiz, şimdiye kadar gördüğümüz en büyük önizlemelerden biridir ve eninde sonunda bir sonraki büyük sürümde neler bekleyebileceğinizin daha eksiksiz bir resmini bırakan güzel şeylerle yüklenmiştir.

Bununla birlikte, kötü şeyleri görmezden gelemeyiz. Bu Windows 10’un yayın öncesi bir sürümü olsa da, sıkıntıların olmasını bekleyin. Bu yapı testi süresince, sıfırlama sırasında Mavi Ekran Ölümü (BSOD) de dahil olmak üzere birçok sorunla karşılaştım. Kutudan çıkma deneyimi (OOBE), kurulumu tamamlamamı engelleyen eksik bir düğme vardı. Zaman çizelgesi, bir süredir herhangi bir faaliyet göstermedi ve bir kaç diğer sorun vardı.

Windows Insider Önizleme yapılarını test etmeyi planlıyorsanız sorunların oluşabileceğini unutmayın; dolayısıyla yedek bir bilgisayar veya sanal makinekullanmak her zaman önerilir .

Şimdiye kadarki ilerlemeler hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlarda bize söyle.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: