Genel

HoloLens 2.0, Microsoft’un özel yongası yerine Snapdragon 845 kullanabilir mi?

5 Aralık’ta Qualcomm, şirketin en güçlü işlemcisi Snapdragon 845 işlemcisini tanıttı.

Qualcomm Technologies’de Genel Müdür Yardımcısı ve Mobil Genel Müdürü Alex Katouzian, 845’ün gelişmiş bilgi işlem yeteneklerini etkinleştireceğini belirtti.Güçlü Hollywood kalitesinde 360 ​​derecelik görüntü ve video çekimi, sürükleyici güçlendirilmiş ve sanal gerçeklik (VR) deneyimleri, kullanıcıları öğrenen entegre AI, tonoz benzeri güvenlik, gigabyte LTE ve daha uzun pil ömrü, şirketin bu yeni yongası tarafından sağlanacak hangi teknolojileri neredeyse tüm akıllı telefonlara ve gezegendeki akıllı cihazlara güç vermektedir.Peki HoloLens 2.0 hakkında ne düşünüyorsun?

Snapdragon 845’deki 411

 

Bu çipin başlangıcı (tüm işlemcilerinde olduğu gibi), Qualcomm’un ortaklarıyla yıllarca yaptığı işbirliğinin bir sonucudur. Qualcomm, işlemciyi iş ortaklarının ihtiyaçlarına göre tasarlayabilmesi için çip çıktıktan üç yıl önce ortaklarla çalışmaya başlar. Qualcomm, ortak ürünlerdeki 845’ün 2017’de başlatılması ve 2018’de piyasaya sürülmesi ile HoloLens’in piyasaya sürüldüğü yıl olan 2015 yılına kadar Microsoft’la (ve diğerleri) 845 için olan işbirliğine başlamıştır.

Microsoft şu anda 2019’da beklenen HoloLens 2.0 üzerinde çalışıyor. HoloLens yol haritasına yapılan bir değişiklik, Microsoft’un planlanan üçüncü modeli bir yıl önce hareket ettirmesini sağlayan bir sürümü atlamasına neden oldu. Snapdragon 845’in gelişmiş AI ve artırılmış realite (AR) özellikleri, ikinci nesil AR kulaklık setinde Microsoft’un özel Holografik İşleme Ünitesinin (HPU) yerini alacak mı? Veya Microsoft, HoloLen 2.0’ın AR yeteneklerini etkinleştirmek için özel bir HPU kullanmaya devam edecek mi? Ortaklıklarını ve Qualcomm ve Microsoft’un uç bilgisayar ve hücresel bilgisayarları içeren misyonlarının sinerjisi göz önüne alındığında, bu adil bir soru. Ancak, işler değişmediği sürece, Microsoft, yeni nesil HoloLens’ler için özel HPU’yu geliştiriyor.

Microsoft’un özel HPU’su

Microsoft’un ilk nesli HoloLens, yaratıcısı ve fütüristi Alex Kipman’ın 2015 yılında sahneye çıkardığında çok etkilendi. Tamamen bağlanmamış, giyilebilir bir hologram bilgisayarı bilimkurgu dışında. Ama gerçekti. Bu aygıtı güçlendiren özellikler arasında Microsoft, aygıtı gerçeğe dönüştürmek için tasarlaması gereken özel HPU’yu övüyordu. Bu HPU , HoloLens üzerindeki çeşitli sensörlerden gelen girdileri alır . Buna dört çevresel sensör, atıl ölçüm birimi (IMU), dört adet kafa izleme kamerası, bir kızıl ötesi kamera ve özel bir derinlik sensörü dahildir. Bu girdiyi, fiziksel ve dijital ortamlarla etkileşim kurarken, kullanıcının hareketleri ve hareketleri ile birlikte toplamakla sorumludur. HPU, 28nm özel tasarlanmış bir TSMC hazır işlemcidir. 8 MB SRAM’a sahiptir ve 12 kümede düzenlenmiş olan 24 Tensilica DSP çekirdeği vardır. Aynı zamanda 65 milyon mantık geçidi var ve saniyede bir trilyon hesaplama yapabiliyor. Esnekliklerinden dolayı seçilen Tensilica çekirdeğini yerleştirmeden önce Microsoft diğer seçenekleri de eğlendirdi. Diğer cipsler Microsoft’un genel performans hedeflerini karşılamadı. Microsoft sonuçta Tensilica çekirdeğine 300 özel talimat ekledi. Bu teknoloji konuşma tümü sade HPU HoloLens yapmaya kritik olduğu anlamına gelir sadece tamamen kendi kendine yeten holografik giyilebilir bilgisayar. Öyle görünüyor ki, Microsoft bu yeniliği HoloLens 2.0’da ileri götürmeye kararlıdır.

HoloLens 2.0 ve HPU 2.0

 

Bu yılın Temmuz ayında, Microsoft’un HoloLens bölümü Bilim Müdürü Marc Pollefeys şunları söyledi :

  • Yapay Zeka ve Araştırma Grubumuzun Başkan Yardımcısı Harry Shum, CVPR 2017’deki bir açılış töreninde şu anda geliştirme aşamasındaki HPU’nun ikinci sürümünün DNN’leri yerel olarak ve esnek bir şekilde uygulayacak bir AI işlemci kullanacağını açıkladı. Çip, tarafımızdan tamamen programlanabilen çok çeşitli tabaka türlerini destekliyor. Harry, el segmentasyonunu gerçekleştiren HPU canlı kod çalıştıran ikinci sürümünün erken bir çevirisini gösterdi.

Dolayısıyla, Temmuz 2017’den itibaren, HoloLens 2.0, daha önce bildirildiği gibi bir AI işlemcisini de içerebilecek Microsoft’un özel HPU’sunun ikinci sürümünü canlandırıyor . Öyleyse neden bu parçayı yazsın? Qualcomm’un 845’teki duyurusu, bu yonganın sağlayacağı bir dizi yetenek içeriyordu. Şüphesiz AR deneyimleri bu deneyimlerden biriydi. Yeni cihazlarda 845’i 2018’de görmeyi beklediğimiz göz önüne alındığında, bazıları, 2019 ikinci jenerasyon HoloLens’de özel HPU’yu yerine getirmek için çip için bol bol zaman olduğunu düşünebilir. Ancak Microsoft, AI şeritli özel HPU’ya adamıştır .

Gerçekliğini arttır

 

İkinci kuşağın HoloLens’i bazılarının beklediği 845 tedavisini alamasa da, belki de HoloLens’dan esinlenerek OEM ortakları tarafından üretilen AR kulaklıklar çok uzak olmayan bir zamanda çipi kullanacak.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: