Oyun

iOS için Pokemon Go’ya ARKit modu geliyor !

 

Eğer iPhone 6 veya daha üst modeli iOS bir telefonunuz var ise, üstelik hala daha Pokemon Go oynuyor iseniz bu haber tam size göre.Pokemon Go oynamıyor iseniz bile sizi oyuna başlatabileceğini düşündüğümüz bir haberi sizinle paylaşmak istedik. Üzerinde çalışılmakta olan ve geliştirme aşamasının sonlarına yanaşılan Pokemon Go için ARKit özelliği yakın zaman içinde güncelleme için AppStore‘a sunulacak.


ARKit özelliği hakkında pek bilginiz yoksa kısaca üzerinden geçelim.

İsmini AR(Augmented Reality) yani artırılmış gerçeklikten alıyor ve bu teknolojinin daha da gelişmiş hali. AR teknolojisini bir cümle ile şu şekilde açıklayabiliriz

“gerçek dünyadaki çevrenin ve içindekilerin bilgisayar tarafından üretilen ses, görüntü, grafik ve GPS verileriyle zenginleştirilerek meydana getirilen canlı, doğrudan veya dolaylı fiziksel görünümüdür”

Daha kısa ve anlamlı şekilde söyleyecek olursak, Teknoloji ile üretilmiş 3 boyutlu objeleri dünya üzerinde gerçekmiş gibi gösterebilme teknolojisine deniyor. AR teknolojisi daha önceden görmüş olacağınız Kameralarda eklenti olarak kullanılmaya başlanmıştı. Daha sonra oyunlar ve diğer teknolojik alanlarda da kullanılmaya başlandı.


 

Şimdi asıl konumuz olan Pokemon Go‘ya  gelecek ARKit eklentisinden bahsedelim.

 

AR teknolojisinin geliştirilmiş ve daha gerçekçileştirilmiş hali olan ARKit eklentisi, 3D ortamı kamera ile tarayıp Dijital ortamdan gerçek ortama yerleştirecek olduğu nesneleri, tamamen gerçekçi gösterecek altyapıyı oluşturur ve daha sonra Dijital objeleri sanal gerçeklik diye hitap edebileceğimiz şekilde taranmış ortama yerleştirir. Yani artık Pokemonları GİF‘teki gibi bulacaksınız.

 

 

 

 

ARKit güncellemesinin beta sürümünü videodan izleyebilirsiniz.

Oyunu ARKit eklentisi ile oynarken artık telefonunuz Ekran, Kamera, Hücresel veri, GPS ve İşlemciyi aynı anda kullanacak, yani Pokemon Go oyunu önceye göre daha fazla şarj sorunu ortaya çıkaracak gibi duruyor.

 

Daha fazla şarj yemesini bir yana bırakırsak ARKit eklentisi nasıl olmuş? Fikirlerinizi yorum bölümünde bizimle paylaşın.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: