Genel

Apple Pil ömrünü korumak için iPhone’ları mı yavaşlatıyor?

 

Reddit‘in farkındalığına göre Apple düşük kapasiteli pilleri olan eski iPhone‘ları pil ömrü ve kullanım süresi artsın diye yavaşlatıyor.

Birçok iPhone kullanıcısı da yıllar boyunca her yeni iOS güncellemesinde telefonlarının yavaşladığının, Pil kapasitesinin zaman içinde bozulduğunun ve İşlemci hızlarının azaldığının farkına varmış durumda.Apple her ne kadar telefonların kullanım süresine önem verip güncellemeler yayınlasa da bu güncellemeler gerek kısa, gerek uzun vaade de cihazın diğer özellik ve donanımlarına zarar veriyor, sonuç olarak ta kullanım süresi pahasına işlemci, batarya vb. yerlerden zorunlu olarak kısıyoruz.

Geekbench geliştiricisi John Poole:

iPhone 6S ve iPhone 7’nin zaman içerisinde güncellemelere göre performansını çizelgeye aldı, ve Apple’ın iOS 10.2.0 ve 11.2.1 güncellemelerinin cihazın performansında bu tür azaltmalara sebep olduğunu doğruladı.

iOS 10.2.1 güncellemesi, normalde iPhone 6 ve iPhone 6S için Aniden Kapanma sorununu ortadan kaldırmak için yayınlanmıştı, ancak araştırmalar sonucunda, Aniden Kapanma sorununu CPU’nun kısıtlanması sonucu ortadan kalktığını görüyoruz. iOS 11.2.0 sürümünün de düşük kapasiteli bataryalar için kullanım süresini artırmaya yönelik olarak CPU’yu darboğaz ettiğini görüyoruz.

Bazı Reddit kullanıcılarına göre telefonunuzun bataryasını değiştirmek Performans ve CPU saatinin normale döneceğini belirtti.

Ancak istatistiklere göre iPhone kullanıcılarında, “Cihazım yavaşladı, bataryasını değiştirmem gerek” algısı yerine “Lanet olsun telefonum yavaşladı, hemen bir üst modelini almalıyım” algısı oluşuyor. Daha az masraf ile telefonunuzu eski performansına çevirmek yerine daha fazla para vermemenizi tavsiye ediyoruz.

 

Sizce Apple’ın güncellemeler ile cihazın kullanım süresini artırmak yerine daha kaliteli bataryalar kullanması daha mantıklı olmaz mı? Fikrinizi yorumlarda bize belirtin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: