Genel

Facebook Gelişmiş Yüz Tanıma özelliği ile Etiketlenmemiş olsanız bile size bildirim yollayacak !

 

Facebook, fotoğraflarda insanları daha kolay bulabilmek için kullandığı yüz tanıma özelliğini daha da geliştiriyor.

Yapılan geliştirmelerde, Facebook‘ta bir fotoğrafa etiketlenmemiş olsanız bile, fotoğraf tarandığında eğer yüzünüz taranan fotoğraftaki ile uyuşuyor ise Facebook size anında bildirim yolluyor. Bildirimden sonra yönergeleri takip ederek, paylaşılan fotoğrafı isterseniz yayından bile kaldırtma hakkınız ortaya çıkıyor.

Bu özellik Profil fotoğraflarında da kullanacak, böylece adınıza açılan Sahte hesaplar veya sizin fotoğrafınız Paylaşılan gönderilerden anında haberdar olup şikayet edebileceksiniz. Ancak bu özellik “veri kanunlarının” yüz tanımanın kullanımını kısıtladığı Kanada‘da ve Avrupa‘da kullanılamayacak.

Facebook‘a göre bu yeni geliştirme çevrimiçi görüntüleri denetlemelerde daha çok yardımcı olacak ve kullanıcılar için Facebook daha güvenli hale gelecek ve

“Bunu gerçekten uzun süre bir gizlilik özelliği olarak görüyorduk. Birisi sizinle ilgili bir fotoğraf yayınlıyorsa, bilmemeniz mümkündür”

açıklamasında bulundu.

Bu geliştirmeler ile Yüz tanıma özelliğini el ile Aktif veya Devredışı hale getirmenizde mümkün, Gizlilik Hakları gereğince Facebook‘un aktiflik ve devredışı olma seçeneğini kullanıcılara bırakması gerekmektedir. Ancak şunu da söyleyelim Eğer güncelleme ile bu özellik Facebook‘a yüklenirse bütün profillerde Aktif halde bulunacaktır.

Her ne kadar aktif ve iyi bir gelişme olarak görünse de bu gelişme, dezavantajlarından dolayı iptal edilme gibi bir durum söz konusu olabilir. Bazı topluluk ve kişiler bu gelişme sayesinde Sanal tacizcilerin Photoshop benzeri programlar ile taciz etmek istedikleri kişilerin fotoğraflarını kendi fotoğrafların ekleyip, daha sonra fotoğrafın orijinal sahibine giden pingler ile beraber kullanıcıları taciz edebilir.


Bu gibi durumlar için önlem alınmaz ise ortaya çıkan sorunlardan Facebook‘un başı ağrıyabilir, ancak henüz deneme aşamasında bir proje olduğu için tüm detaylar göz önüne alınıp en son bir güncelleme yayınlanacağından eminiz.

 

Sizce bu yeni yüz tarama sistemi iyi bir gelişmemi yoksa çok can sıkar mı? Yorumlarda fikirlerinizi bize bildirin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: