Genel

CNIL WhatsApp’a gizlilik verilerini Facebook’a aktarmayı kesmesini emretti !

 

Fransanın üst gizlilik yetkililerinden sayılan CNIL, WhatsApp‘ın kullanıcı verilerini Facebook ile paylaşmaması konusunda kesin uyarıda bulundu. Fransız web sitesinde görüntülenen Kamuoyu açıklaması uyarınca bu talebin yerine getirilmesi için 1 Aylık müddet tanındı.


Peki bu olay ne zamandır ve neden var?

Facebook CEO’su Mark Zückerberg WhatsApp’ı satın aldıktan sonra 2016 Yılının başlarında Hizmet Şartlarına yeni maddeler eklendi. Eklenen maddeler gereğince:

Hedefli reklamcılık, güvenlik önlemleri geliştirmek ve iş zekası toplamak için WhatsApp, Facebook ile veri paylaştı.

Bu talepler CNIL nin dikkatini çekti ve talepler araştırıldıktan sonra, WhatsApp’ın güvenlik önlemlerini geliştirme niyetinin geçerli olduğu ancak uygulamanın iş zekası gerekçesinin kabul edilebilir olmadığı sonucuna vardı. Çünkü, WhatsApp kullanıcılarına, iş zekası için veri topluyor olduklarını söylemedi ve uygulamanın yüklemesini kaldırmadan da bu veri aktarımını devre dışı bırakmanın bir yolu yoktu.


Olaylar bu noktadan iken WhatsApp için yapabilecek pek birşey yok gibi  duruyor. 1 Ay içerisinde WhatsApp’tan Facebook’a gizlilik veri aktarımının iptal edilip uygulamadan kaldırılacağını görebiliriz.

Henüz WhatsApp tarafından kayda değer ve resmi açıklamalar yapılmış değil, gelişmeler oldukça sizi haberdar edeceğiz.

Sizce WhatsApp’ın gizlilik verilerini Facebook’a aktarması ne gibi sonuçlar ortaya çıkartır ve bu olaydan WhatsApp sıyrılabilir mi? Yorumlarda bize fikirlerinizi belirtin.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: