Ne, Nasıl Yapılır?

Windows 10 hızlı başlangıç ​​nasıl devre dışı bırakılır (ve neden bunu isteyebilirsiniz)

Hızlı başlangıç ​​nedir ve Windows 10’da neden bir seçenektir?

Hızlı başlangıç, Windows 8’de ilk uygulanan ve bilgisayarınızı başlatırken daha hızlı bir önyükleme zamanı sağlayan Windows 10’a taşınan bir özelliktir . Kullanışlı bir özelliktir ve çoğu insan bilmeden kullandığı bir özelliktir, ancak bazı kullanıcılar yeni bir bilgisayara aldıklarında derhal devre dışı bırakan başkaları da vardır.

Başlamanın tam olarak ne kadar hızlı başladığını, neden etkinleştirilmesini veya devre dışı bırakılmasını istediğinizi ve nasıl yapılacağını bir göz atalım.

Hızlı başlangıç ​​nedir?

Windows PC’ler tipik olarak bir dizi Gelişmiş Yapılandırma ve Güç Arabirimi (ACPI) güç durumunda çalışır. Örneğin bir güç durumu, bilgisayarınız çalışırken ve girişinize yanıt vermeye hazır olduğunda gerçekleşir.

Hazırda bekletme, bir  güç durumu olarak düşünülür . Hazırda bekletme modundayken PC’niz tamamen kapalı gibi görünüyor, ancak son kullanıcı oturumunuzdayken olduğunuz yere geri önyükleme yapmak için hazır bir kaydedilmiş hazırda bekleme dosyası olacaktır.

bir diğer güç durumu hafif kapalılık bilgisayarınız tamamen kapandığında ve tamamen yeniden başlatıldığında ortaya çıkar. Hazırda bekleme dosyası ve kaydedilmiş kullanıcı oturumu yok. Ayrıca, PC’niz kesinlikle güç tüketmediği ve herzaman kapalı olduğu için bir başka güç durumuda vardır.

Hızlı başlatma etkin durumdaysa, bilgisayarınızı kapatmayı seçmek, işleri tamamen kapatmış gibi görünebilir; ancak gerçekte, bilgisayarınız bir kapatma ve hazırda bekleme arasında bir karışıma giriyor. Her zamankinden daha küçük olmasına rağmen, bir hazırda bekleme dosyası gerçekten kullanılır. Niye yani bu niye kullanılır? Dosya oluşturulmadan önce oturumu kapatmışsınız, yani oturumunuz kaydedilmemiş demektir. Aslında Hız artışı, Windows çekirdeğinin sabit sürücünüze kaydedilmesi ve önyükleme sırasında yüklenmesinden kaynaklanmaktadır.Bilgisayarınız gerçekten kapanıyor mu?

Hızlı başlangıç, özellikle sabit disk sürücüleri (HDD) kullanan PC’lere önemli bir başlangıç ​​hızı artışı sağlayabilen oldukça zararsız bir araç olsa da, bazı insanlar “Kapat” düğmesini tıkladıklarında bilgisayarlarını gerçekten kapatmalarını tercih ederler.

PC Master Race alt redditinde yer alan bir yazıda, kullanıcı hızlı başlatmanın bahar Güncellenmesinin ardından bir Windows 10 güncellemesinde yeniden etkinleştirildiğine dikkat çekti.

Windows 10 PC’sinde hızlı başlatmayı devre dışı bırakan bir grubundaysanız, kapalı durumda olup olmadığını görmek için ayarları tekrar kontrol etmek isteyebilirsiniz.

Neden hızlı başlatmayı devre dışı bırakıyorsunuz?

Etkin bir hızlı başlangıç ​​yapmayı bırakmak kulağa tuhaf gelir ama bu Hızlı başlangıcın PC’nizde bulunan herhangi bir şeye zarar vermemelidir – bu, Windows’da yerleşik bir özelliktir – ancak yine de devre dışı bırakmak isteyebileceğiniz birkaç nedeni vardır.

Başlıca nedenlerden biri, PC’nizi hızlı başlatma ayarı etkinleştirilmiş olarak kapattığınızda gizli bir çalışmaya devam ettiğidir Wake-on-LAN kullanıyorsanız. Başkaları genellikle hazırda bekletme dosyasına yüklenen sabit disk alanını kurtarmak istiyor ve Linux kullanıcıları muhtemelen çift önyükleme ve sanallaştırma ile ilgili sorunları görmüşlerdir. Ayrıca, bazı kullanıcılar, klavyelerindeki güç düğmelerinin çalışmadığını ve bilgisayarlarındaki fanların dönmeye devam ettiğini bildirmiştir. Bu sorunlar hiç bir şekilde kabul edilemez, ancak sinir bozucu olduğu söylenebilir.

Hızlı başlangıç ​​işlemini devre dışı bırakma nedeniniz, özellikle (SSD) sürücüsü ile çalışırken veya  (CPU) süresinin sıfılanmasını bilgisayarımızın gerçekten kapanmasını istediğimizde  ve kapanmayı seçtiğinizde bilgisayarınızın gerçekten kapanmayıp zaman sıfırlamasının sıfırlanmayıp devam ettiğidir.

Windows 10’da hızlı başlatmayı nasıl etkinleştirebilir ve devre dışı bırakabilirsiniz?

PC’nizin hızlı başlatma etkin olmadan nasıl performans gösterdiğini görmek isterseniz, bunu yalnızca birkaç adımda devre dışı bırakabilirsiniz:

  1. Başlat düğmesini sağ tıklatın .
  2. Ara’ya tıklayın.
  3. denetim masasına tıklayın
  4. Güç Seçenekleri’ne tıklayın .
  5. Güç düğmelerinin ne yapacağını seçin’e tıklayın .
  6. Şu anda kullanılamayan Ayarları değiştir’e tıklayın .
  7. Onay işaretinin kaybolması için Hızlı başlangıçta aç’ı tıklayın (önerilir) .
  8. Değişiklikleri kaydet ‘i tıklayın .
  9. Herhangi bir noktada hızlı başlatmayı yeniden etkinleştirmek isterseniz, adımları tekrarlayın, böylece Hızlı başlatmayı aç’ın yanındaki onay işareti görünecektir .

Değerli okurumuz hızlı başlatma açıp kapama ile ilgili Siz ne düşünüyorsunuz eleştirilerinizi yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknojistan ailesi…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: