Teknoloji

Yeni HDMI 2.1: Bilmeniz gereken her şey

 

HDMI 2.1, 10K video, 120 Hz yenileme hızı ve daha fazlasını sunmayı vaad ediyor. İşte HDMI’nın gelecek revizyonu hakkında bilmeniz gereken her şey burada…

 

Bu yılın başlarında tüketici elektroniği genelinde yaygın olarak kullanılan ses ve video kablosu standardının en son revizyonu “HDMI 2.1” çıkarıldı. 

Hala başlangıç ​​aşamasında iken birinci sınıf ev eğlencesi deneyimleri sunmak üzere tasarlanmış yeni bir üst düzey özellikler sunan Hem video tüketimi hem de oyun odaklı iyileştirmelerle HDMI 2.1, daha net ve daha pürüzsüz gelecek için temel oluşturuyor. Peki bu bize ne ifade ediyor?


HDMI 2.1 Nedir?

HDMI 2.1, hem ses hem de videoyu modern aygıtlar arasında iletmek için kullanılan HDMI arabiriminin en yeni gözden geçirilmiş modülüdür. Tüketici elektronik aletleri genelinde bir çözüm haline gelen ve son on yılda şüphesiz kablo veya portun birçok önceki sürümleriyle karşılaşacaksınız. Görsel açıdan aynı konektörü kullanırken, HDMI 2.1 geliştirilmiş video ve ses kalitesini artıran donanım ayrıntılandırmaları ve kalitesini sunar.

Ocak 2017’deki Tüketici Elektroniği Fuarı’nda ilk kez açılışını takiben “HDMI Forum,” arabirimin gelişimini yöneten organ HDMI 2.1 için bir şartname hazırladı. Kasım 2017’den itibaren, şartnameler üreticilerin teknolojiyi kendine göre düzenleyebilmesine olanak tanıyarak sonuçlandırıldı.


HDMI 2.1’in yeni özellikleri:

  • Geliştirilmiş bant genişliği;

HDMI 2.1 ile başlıca gelişmelerden biri, mevcut bant genişliğinde bir artış olması ve saniyede 48 Gigabit’e (Gbps) kadar aktarım hızlarına olanak vermesidir. Bu, HDMI 2.0 ile elde edilebilen 18 Gb / sn’den önemli bir artış olmuştur. benzeri HDMI 1.4 tarafından sunulan 10.2 Gbps’lik artışın aksine, HDMI 2.1, potansiyel üretimin önemli bir ilerleme kaydettiğini gösteriyor. Bu yalnızca daha iyi görsel netliğe izin vermekle kalmıyor, aynı zamanda bu yükü kullanan diğer video ve ses güncellemeleri ayrıntılanmış oluyor.

  • Daha yüksek özünürlükler ve kare hızları:

Bütün tüketiciler için, HDMI2.1’in çekici imkanlarından birisi, HDMI 2.1 bağlantısı kullanırken hem desteklenen çözünürlükte hem de çerçevelerde büyük artıştır 10K çözünürlükte ve 120 Hz düşük piksel sayısıyla zirveye tırmanarak yeni bir yol olmuştur.

önümüzdeki yıllar için piyasaya çıkan tüketici ekranlarında fazlasıyla esneklik katacağı gördüğümüz gibi belli arkadaşlar.

10K video yakın zamana kadar Genel akım arasında yer almazken, HDMI 2.1 de düşük çözünürlükleri hedeflemek için gelişmiş bant genişliğini kullanıyor.

Desteklenen ekranlarda ise 120 Hz’de 4K (3,840 × 2,160) yanı sıra 60 Hz’de 8K (7,680 piksel x 4,320 piksel) de mümkün kılıyor.

Bu çözünürlükler, daha geniş bir gamut renk ve artan kontrast oranı ile desteklenen içerikte Yüksek Dinamik Aralığı (HDR) tam performansı ve kalitesinide gösteriyor.

  • Dinamik HDR;

HDMI 2.1, geliştirilmiş renk ayarı ile mevcut HDR teknolojisinin potansiyelini genişleten “Dinamik HDR” de başlatıyor. Özellikler kullanımdayken, dinamik meta verileri tek tek kareler halinde işleniyor ve renk ayarları ve parlaklığın anında uyum sağlaması sağlanıyor. Sonuç ise  geçerli sahneye bağlı olarak renklerin nasıl görüntülendiği konusunda muazzam bir gelişme sağlanıyor. Dinamik meta verileri “Dolby Vision” ile HDMI 2.0 üzerinden zaten mevcut olsa da, HDMI 2.1 açık “HDR10” standardına sunmayı hedeflidiği gayet belli.

  • eARC;

Ev eğlence merkezlerini kolaylaştırmaya devam etmek amacıyla HDMI 2.1, HDMI bağlantısıyla ses çubuklarına ve alıcılara ses iletmek için kullanılan geliştirilmiş ses geri dönüş kanalı (eARC) sistemi beninmiş Daha önceki HDMI’larda uygulanan mevcut ARC uygulaması üzerine kurulu olan bu, tek bir HDMI’nın ses göndermesi ve almasını sağlar, böylece harici cihazlar arasındaki kablolamayı azaltır.

EARC, bu teknolojinin bir uzantısıdır ve TV’nizi geleneksel bir alıcıdan ziyade eğlence için bir merkez haline getirir. TV’ye diğer HDMI bağlantı noktaları vasıtasıyla bağlanan yerleşik TV tarayıcıları, akış uygulamaları ve diğer cihazlar için tam bir destek ile TV, aslında bütün sesleri harici bir ses sistemine aktarır Dolby Atmos ve DTS: X desteği ile bu, sadece sesli alıcılara, ses çubuklarına ve amplifikatörlere yüksek kaliteli sesler verir.


HDMI 2.1’in Diğer Özellikleri:

HDMI 2.1’in en etkileyici özellikleri olarak görsel netlik ve renk iyileştirmeleri sunarken diğer yandan Video oynatma ve oyun oynanılması için özel olarak hazırlanan bu programlara daha özel senaryolar getirilmesi için geliştirmeler sağlıyor

HDMI 2.1’in en umut verici özelliliği oyunseverler için “Değişken Yenileme Hızı” (VRR)’a destek veriliyor. VRR, ekranın yenilenme oranını, V-Sync olarak bilinen benzer bir çözümü kullanılarak yenilenme gecikmesinin yaşanmasına neden olmasının önüne geçilerek, ekranın yırtılmasını ve takılmasını azaltarak daha güçlü bir performans almanızı sağlar . Bu, destekler oyuncular için genel deneyimlerin daha pürüzsüz olmasını sağlayacak.

HDMI 2.1, medya türlerini anında değiştirme sürecini kolaylaştıran “Hızlı Medya Anahtarlaması” (QMS) olarak bilinen küçük bir özelliği destekliyor. Geleneksel ekranlarda, kare hızı, çözünürlük ve diğer ayarları değiştirirken kısa bir süre karartabiliyordu QMS destekli bir ekran kullanıyorsanız, HDMI 2.1 sinyali düşürmeden kaynak materyali değiştirme işlemini sorusuz halledebileceksiniz.

Oyuncular için bir diğer hoş geldiniz özelliği ise “Hızlı Çerçeve Aktarımı” (QFS) destek verip, daha yumuşak bir deneyim yaşatmakta QFS’yi kullanırken, ekran  ve VR kulaklıklar için çok daha tepkisel bir deneyim sunan çerçeve gecikmesi büyük oranda azaltılmıştır.

Yenileme oranlarını daha da artırmak için, gecikmeyi otomatik olarak anında ayarlayan “Otomatik Düşük Gecikme Modu” (ALLM), gecikmeyen görüntüleme deneyimi sağlamak için geliyor.

Daha gelişmiş görsellere yönelen “Display Stream Compression” (DSC) de yeni HDMI 2.1’in bir parçası, yani cihazlar teorik olarak HDMI 2.1 ekranlarındaki 48 Gbps sınırını aşabiliyor. Bu özellik geliştirildiğinde, video akışları anında sıkıştırılarak desteklenen görüntülere gelişmiş görsel kalite sağlanacak


HDMI 2.1 ile Başlarken,

Xbox One X, daha sonraki bir zamanda güncelleme alacak şekilde ayarlanmış, HDMI 2.1 için hazır HDMI 2.1 Şuan sadece birkaç cihaz arasında yer alıyor.

HDMI 2.1’in sunduğu tüm yeni özelliklerden yararlanmak için yeni bir “Ultra Yüksek Hızlı HDMI Kablosu” gerekecek.

Yeni standartla birlikte kullanılmak üzere onaylanan kablolar 48 Gbps aktarım hızları için üretilecek ve diğer tüm özellikler de gözden geçirilmiş özelliklerle yapılandırılacak, Yayın üreticileri, HDMI 2.1 Uyum Testi Teknik Özelliklerini (CTS) geçen kabloları henüz serbest bırakmayacak ancak en erken 2018’de piyasaya çıkartılacak.


HDMI 2.1’i önemsiyor musunuz?

henüz değil desek daha doğru olur HDMI 2.1, bazı beklenen premium özellikleri sunarken, kısa süre önce tamamlanmış olan özellikler de teknoloji henüz erken bir durumda Desteklenen cihazların tüketicilerin kullanımına sunulması biraz zaman alacak – ve bu fiyatın giriş için önemli bir engel olacağı gerçeğide belli

HDMI 2.1 erişilebilir duruma geldiğinde, hem video hem de oyun deneyimleri için güncelleme geliştirmeleri olacak, ancak şimdi beklemek zorunda kalacağız gibi görünüyor.


Değerli okurumuz HDMI 2.1 ile ilgili Siz ne düşünüyorsunuz eleştirilerinizi yorumlarınızı bekliyoruz.

Teknojistan ailesi…

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: