Teknoloji

Toyota İnsan Hareketlerini Taklit Edebilen Robot Üretti !

 

Toyota, Kullanıcının hareketleri ile kontrol edilebilen ve ayriyetten senkronize edilebilen 3. Nesil İnsansı robot olan T-HR3‘ü üretti.

Robotu yönetmek için Veri eldivenleriAna Manevra Sistemi ve Robotun bakış açısını takip edebilmek için HTC Vive VR kullanılıyor. T-HR3, 154 cm boyunda ve 75kg Ağırlığında.

Üretim ve kullanım amacı Ev, Tıbbi tesis, Şantiye , Felaket bölgeleri ve hatta Uzayda insanlara yardımcı olabilmek.(Ancak İleride savaş teknolojisinde bile kullanılabilir)

Robotu yönetmek için Ana Manevra Sistemi (MMS- Master Maneuvering System) mevcut. Koltuğa bağlı 16 tork servo modülü, ayağa hareket, kuvvet algılayıcıları ve eklemlerde kullanılan toplam29 adet tork modülü kullanılarak robotun tüm gövdesini kontrol edebilirsiniz.

Kullanıcı kendisine bağlı modüller ile birlikte hareket ettiği zaman Robotun 29 port modülüne de sinyal verir (Buna 10 parmak bile dahil). Kullanıcı Ana Manevra Sisteminde yerinde kalarak, sadece hareket sinyalini vermek sureti ile Robotu ileri-geri hareket ettirebilir. Ayrıca T-HR3‘te bulunan denge kontrolü sayesinde çarpma vb gibi durumlarda dengesini sağlayabilir. Robotun güç kontrolü de mevcut,


Eklemiş olduğumuz videoda detaylıca izleyebilirsiniz.

 
29 Kasım – 2 Aralık tarihleri ​​arasında T-HR3 Uluslararası Robot Sergisi TOKYO’da gösterime sunulacak.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: