Teknoloji

Huysuz Programlardan Kurtulmanın 7 Yolu !

Sisteminizde yüklü programları kaldırmak için bir çok nedeniniz olabilir. Bazen boş alan açmak, bazense yavaşlayan sisteminizi hızlandırmak için olabilir. Windows, bu işlemi yapmak için kolay ve anlaşılır bir sisteme sahip. Ancak bazı programları kaldırmak hiçte kolay olmuyor. İşte bu huysuz ve inatçı programları kaldırmak için size 7 tavsiyemiz var.

İlk olarak Sistem Geri Yükleme Kullanabilirsiniz,

Tüm Windows’larda bulunan “Sistem Geri Yükleme” özelliğiyle, bilgisayarınızı eski bir tarihe döndürebilirsiniz. Yeni bir yazılım yüklemeden önce bu İşlevi kullanarak bir “Geri Yükleme Noktası” oluşturabilirsiniz. İleride bir sorun oluştuğunda yaptıklarınızı geri yükleyebilirsiniz.

İkinci olarak Denetim Masasından Kontrol edebilirsiniz,

Denetim Masası’ndan ulaşabileceğiniz Programlar ve Özellikleri bölümünden Sisteminizde yüklü bulunan programları görebilir ve kaldırabilirsiniz. Eğer istemediğiniz programı ilk denemede kaldıramazsanız, Windows, bu işlemi bir kez daha denemenizi tavsiye ediyor. Bazı durumlarda güvenli moda geçip programları kaldırmanız mümkün olabilir.

Üçüncü olarak Dosyaları Arayın,

Bazı programlar Denetim Masası’nda görünemeyebilir, böyle durumlarda Başlat Menü’sünden programın ismini arayın, eğer program arama sonuçlarında çıkarsa Programı üzerine sağ tuş tıklayıp Kaldır seçeneğinden kaldırabilirsiniz.

Dördüncü olarak Windows 8 için Kaldır seçeneğini kullanabilirsiniz,

Windows 8’in giriş ekranındaki kutucuklardan kaldırmak istediğiniz programı bulup üzerine sağ tuş tıklayıp Kaldır seçeneğinden programı kaldırabilirsiniz. İsterseniz Programın “Dosya Konumunu Aç”ıp Dosyalar arasında (eğer ekli ise) Uninstal seçeneğinden programı kaldırabilirsiniz.

Beşinci seçenek olarak Tekrar Yükleyip Kaldırın,

Eğer ilk 4 seçenekten hiçbirisi işe yaramadıysa, programı tekrardan kurup kaldırmayı deneyin.

Altıncı olarak MİCROSOFT OFFİCE !

Microsoft Office, birçok farklı program ve ilgili dosyalarla geliyor. Bu yüzden kaldırmak her zaman için çok kolay olmayabiliyor. Böyle durumlar için Windows’un “Uninstall Troubleshooter” programı mevcut. Programın eski sürümleri içinde Windows’un sitesinden bazı ipuçları mevcut.

Son olarak IObit Uninstaller,

Bütün işlemleri denediniz ve programı hâlâ kaldıramadıysanız bu sorundan kurtulmak için kullanabileceğiniz ücretsiz bazı araçlar var. Bunlardan Genel anlamda başarılı olanı IObit Uninstaller, çok fazla yer kaplayan, uzun sure kullanılmayan yani baska bir soylemle gereksiz programları listeleyebiliyor. Daha sonrada istediğinizde kaldırabiliyorsunuz.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Kapalı
Kapalı
%d blogcu bunu beğendi: